Wet cat food is frequently recommended as the cornerstone of a feline diet, lauded for its high moisture and protein content. However, the question remains: is it universally the optimal choice for every cat? This comprehensive guide delves into the essential characteristics of superior wet cat food, elucidates the fundamental distinctions between wet and dry formulations, and presents a curated selection of the finest wet cat food options currently available on the market. At tuft + paw, our expertise in feline nutrition is deeply ingrained. We possess an intimate understanding of the critical features that matter most to both cats and their devoted human companions. This compilation of recommendations has been meticulously assembled through consultations with a feline nutritionist, a veterinarian, analysis of hundreds of online reviews, and our own extensive experience as cat parents. For those whose feline companions live exclusively indoors, we recommend exploring our dedicated guide to the best foods for indoor cats. Cheat Sheet: The Top Wet Cat Foods 1. tuft + paw Really Great Cat Food Feature Details Pros High-quality animal protein, chicken as the first two ingredients, low carbohydrates, no fillers, dietary fiber for digestion, salmon oil for omega-3s, affordable price point, high moisture content, human-grade ingredients, convenient subscription. Cons Not available in brick-and-mortar pet stores. Calories 138 cal/5.5 oz box = 25 cal/oz Price $69 for 24 x 5.5 oz box = $0.52/oz 2. Smalls Ground Bird Cat Food Feature Details Pros High-quality animal protein, chicken as the first two ingredients, human-grade ingredients, dietary fiber for digestion, cod liver oil for omega-3s, convenient subscription service. Cons Premium pricing, lower moisture content compared to some alternatives, not available in pet stores, food is shipped frozen and requires thawing. Calories 200 cal/5 oz pack = 40 cal/oz Price $4.00 per 5 oz pack = $0.80/oz 3. RAWZ Salmon Pâté Feature Details Pros High-quality animal protein, fish as the first two ingredients, very low carbohydrates, good moisture content, rich in omega-3s, affordable price point. Cons Potentially too high in fat for some cats, limited availability in major retail chains. Calories 198 cal/5.5-oz can = 36 cal/oz Price $2.90/5.5 oz can = $0.53/oz 4. Raised Right Original Turkey Adult Cat Food Recipe Feature Details Pros High-quality animal protein, turkey as the first three ingredients, very low carbohydrates, cod liver oil for omega-3s. Cons Premium pricing, lower moisture content, food is shipped frozen and requires thawing. Calories 687 cal/16-oz bag = 43 cal/oz Price $10.99 for 1 x 16-oz bag = $0.69/oz 5. Koha Minimal Ingredient Turkey Stew for Cats Feature Details Pros High-quality animal protein, fish as the first two ingredients, low carbs, high moisture content, affordable price point, dietary fiber for digestion, green mussels for omega-3s. Cons Low fiber content (reported as 0% on a dry matter basis by the brand), contains xanthan gum. Calories 137 cal/ 5.5-oz can = 25 cal/oz Price $52.56 for 24 x 5.5-oz cans = $0.40/oz Understanding Wet Cat Food Wet cat food, often referred to as canned cat food, is available in a diverse range of textures, flavors, and formulations, frequently mimicking the consistency of stews or pâtés. In essence, wet cat food closely replicates the natural diet of cats in the wild: a composition of animal protein and fats characterized by high moisture content and minimal carbohydrates. Cats, being obligate carnivores, possess a naturally low thirst drive. They evolved to derive the majority of their hydration from their prey. Consequently, wet cat food serves as an exceptionally effective method to ensure cats receive adequate hydration. Typically, it boasts higher protein levels and significantly lower carbohydrate percentages compared to dry kibble. For cats experiencing digestive sensitivities, the high moisture content found in many wet foods can be particularly beneficial. A visual representation of a cat enjoying high-quality wet food, such as the Really Great Cat Food from tuft + paw, paired with their Dock Bowl, underscores the appeal and practicality of this dietary choice. Wet Cat Food vs. Dry Cat Food: A Comparative Analysis The long-standing debate between wet and dry cat food has been a persistent topic among feline caretakers. While both formats offer distinct advantages and disadvantages, wet cat food presents unique benefits that position it as a preferred option for a considerable segment of the cat-owning population. Dry cat food, often termed kibble, does possess its own set of merits, and ultimately, the decision rests with the owner and their cat’s specific needs. A widely accepted guideline suggests a diet predominantly composed of wet food, supplemented by a measured quantity of dry food. This approach aims to leverage the benefits of both, ensuring comprehensive nutritional intake and hydration. Feature Wet Cat Food Dry Cat Food Moisture Content High (typically 70-80%), crucial for hydration and urinary tract health. Low (typically 10% or less), requires cats to drink more water to stay hydrated. Protein Content Generally higher, aligning with cats’ carnivorous needs. Can vary, but often lower than wet food, sometimes relying on plant-based proteins or by-products. Carbohydrate Content Generally lower, reflecting a cat’s natural diet. Often higher, used as binders and fillers, which can contribute to weight gain and other health issues. Palatability Highly palatable due to aroma and texture, often preferred by picky eaters. Can be less appealing to some cats, though textures and flavors have improved. Dental Health Softer texture requires less chewing, which can be beneficial for cats with dental issues. May not provide the abrasive action for cleaning teeth. The crunchy texture can help to scrape plaque and tartar from teeth, potentially aiding in dental hygiene and preventing issues in younger cats. Convenience Requires refrigeration after opening, shorter shelf life once opened, can be messier to serve. Easy to store, can be left out for longer periods (though not ideal for extended durations), less messy. Cost Typically more expensive per serving than dry food. Generally more economical per serving. Urinary Health High moisture content dilutes urine, reducing the risk of urinary tract infections and crystal formation. Lower moisture content can lead to more concentrated urine, potentially increasing the risk of urinary issues. Digestibility Often considered more easily digestible due to simpler ingredients and higher protein content. Can be harder to digest for some cats, especially those with sensitivities to grains or fillers. Key Considerations When Selecting Wet Cat Food High-Quality Animal Protein: The Foundation of a Feline Diet Cats are obligate carnivores, a biological classification that mandates a diet rich in animal-based protein for their optimal health and well-being. When scrutinizing wet cat food labels, prioritize formulations where clearly identified, easily digestible animal meats—such as chicken, salmon, or turkey liver—feature prominently as the primary ingredients. It is advisable to steer clear of products that rely heavily on animal by-products, generic animal meals, or plant-based proteins as their main protein sources, as these components can sometimes be less digestible and offer a less concentrated nutritional profile. For those seeking the highest protein content, a review of the best high-protein cat foods can offer further guidance. Essential Animal Fats for Optimal Health Beyond protein, a balanced feline diet necessitates the inclusion of healthy animal fats. These fats are indispensable for a myriad of physiological functions, including maintaining healthy skin and coat, supporting cognitive function, and providing a vital energy source. When evaluating wet cat foods, seek out options that incorporate sources of omega-3 and omega-6 fatty acids, such as salmon oil and flaxseed. These essential fatty acids not only deliver crucial nutrients but also contribute significantly to the food’s palatability. It is worth noting that omega-3 fatty acids are also a critical component of the best kitten foods, playing a vital role in the development of the brain and eyes. The visual appeal of a cat enjoying a nutritious meal, such as Really Great Cat Food served in a Dock Bowl and Stand by tuft + paw, highlights the intersection of quality ingredients and appealing presentation. The Importance of Low Carbohydrates While carbohydrates are not inherently detrimental to cats in small quantities, they should constitute a minimal portion of their overall dietary intake. The ideal wet cat food recipes will prioritize animal proteins and healthy fats as the principal components. Cats’ digestive systems are evolutionarily optimized for processing and absorbing nutrients from protein sources far more efficiently than from carbohydrates. This physiological adaptation is why low-carbohydrate cat foods are frequently recommended. An excessive intake of carbohydrates can contribute to several health concerns in cats, including weight gain, the development of diabetes, and other metabolic imbalances. For cats exhibiting sensitivities to grains, consulting a list of the best grain-free cat foods can provide suitable alternatives. Adequate Moisture Content: A Hydration Imperative One of the most significant advantages of wet cat food is its substantial moisture content, which plays a pivotal role in maintaining feline hydration and supporting the health of the urinary tract. When assessing potential wet cat food choices, aim for products exhibiting a moisture content of at least 70% to ensure your cat is adequately hydrated through their diet. Furthermore, consider selecting wet foods that include broth or gravy, as these elements can enhance both moisture levels and palatability. Adherence to AAFCO Nutritional Standards and Life Stage Requirements A critical step in selecting any cat food is to verify its compliance with the nutritional standards established by the Association of American Feed Control Officials (AAFCO). This certification ensures that the food has been formulated to provide a complete and balanced diet tailored to your cat’s specific needs. AAFCO compliance is a fundamental indicator of a food’s quality and its suitability for promoting your cat’s overall health. Additionally, carefully examine the AAFCO statement on the product packaging to confirm its appropriateness for your cat’s particular life stage. Nutritional requirements vary significantly across different life stages; for instance, kittens require a more calorie-dense diet to support their rapid growth, while senior cats may benefit from formulations designed to maintain muscle mass. Key AAFCO terms commonly found on labels include: "Complete and Balanced": Indicates the food meets the nutritional levels established by AAFCO for a specific life stage. "For All Life Stages": Signifies the food is formulated to meet the nutritional needs of cats from kittenhood through adulthood and potentially senior years. "Growth": Denotes suitability for kittens. "Maintenance": Indicates the food is appropriate for adult cats. For owners concerned about transitioning their young cats, information on when to switch from kitten to adult cat food is readily available. Our Criteria for Selecting the Best Wet Cat Foods The selection process for the top wet cat foods was guided by a rigorous set of criteria, prioritizing: Ingredient Quality: Emphasis on high-quality, identifiable animal proteins as the primary ingredients. Nutritional Balance: Assessment of protein, fat, and carbohydrate levels, ensuring they align with feline dietary needs. Moisture Content: Preference for foods with high moisture levels to promote hydration. Absence of Fillers and Artificial Additives: Exclusion of unnecessary fillers, artificial colors, flavors, and preservatives. Palatability: Consideration for ingredients and textures that are generally appealing to cats. AAFCO Compliance: Confirmation that the food meets AAFCO nutritional standards for the intended life stage. Value for Money: Evaluation of price point in relation to ingredient quality and quantity. Expert and Consumer Feedback: Incorporation of insights from veterinary professionals, nutritionists, and real-world user reviews. Deep Dive: The Premier Wet Cat Food Selections 1. tuft + paw Really Great Cat Food Price: $69 for 24 x 5.5 oz box = $0.52/oz Calories: 138 cal/5.5 oz box = 25 cal/oz Life Stage: All life stages Disclaimer: As the creators of this product, we believe in its exceptional performance against industry benchmarks. It has undergone the same rigorous evaluation as all other foods featured on this list, with input from experts and cat parents. Our top recommendation for the best wet cat food is tuft + paw’s Really Great Cat Food. This formula embodies many of the qualities we seek in a premium cat food. Its primary focus is on readily digestible animal protein, with chicken serving as the principal meat source, complemented by rabbit as a secondary protein. This combination delivers essential amino acids and fatty acids, notably taurine and arachidonic acid, both critical for feline health. The inclusion of salmon oil provides beneficial omega-3 fatty acids, supporting immune function, reducing inflammation, and aiding cognitive and visual health. Carbohydrate content is notably low, with no filler starches; plant-based ingredients are incorporated for specific nutritional benefits, such as dietary fiber and essential vitamins. Really Great Cat Food boasts a high moisture content of 82%, contributing significantly to feline hydration. Cat owners also appreciate the streamlined subscription service and the competitive price point of $0.52 per ounce. Ingredients: Chicken, Chicken Broth, Pumpkin Puree, Rabbit, Carrots, Ground Golden Flaxseed, Natural Flavor, Tricalcium Phosphate, Agar-Agar, Salmon Oil, Dandelion Greens, Potassium Chloride, Vitamins (Vitamin E Supplement, Vitamin A Supplement, Vitamin B3 (Niacinamide), Vitamin B5 (Calcium Pantothenate), Vitamin B1 (Thiamine Mononitrate), Vitamin B2 (Riboflavin), Vitamin B6 (Pyridoxine Hydrochloride), Vitamin B9 (Folic Acid), Vitamin B7 (Biotin), Vitamin B12 Supplement, Vitamin D3 Supplement), Magnesium Amino Acid Chelate, Choline Chloride, Taurine, Minerals (Copper Amino Acid Chelate, Iron Amino Acid Chelate, Manganese Amino Acid Chelate, Potassium Iodide, Zinc Amino Acid Chelate, Sodium Selenite), Sea Salt. Guaranteed Analysis (as fed): Crude Protein: 10% min Crude Fat: 5% min Crude Fiber: 1.5% max Moisture: 82% max Dry Matter Analysis: Crude Protein: 55.6% Crude Fat: 27.8% Crude Fiber: 8.3% Pros Cons High-quality animal protein (chicken, rabbit) Not available in physical stores Low carbohydrates, no fillers Contains dietary fiber, salmon oil for omega-3s High moisture content (82%) Human-grade ingredients Affordable price point ($0.52/oz) Convenient subscription service 2. Smalls Ground Bird Cat Food Price: $4.00 per 5 oz pack = $0.80/oz Calories: 200 cal/5 oz = 40 cal/oz Life Stage: All life stages Smalls Ground Bird mirrors our top pick in its high-quality formulation and convenient subscription model. This chicken-based recipe is designed to satisfy most feline palates while providing the necessary protein and healthy fats for optimal health. It notably avoids filler carbohydrates and gum-based thickeners, which is a significant advantage. The inclusion of cod liver oil for omega-3 fatty acids is also commendable. The primary drawback of Smalls is its premium pricing, positioning it as the most expensive option at $0.80 per ounce. Availability is restricted to the Smalls website, and the food is shipped frozen, requiring consumers to thaw it prior to serving. As a fresh, frozen cat food, its moisture content is not as high as some canned alternatives, but owners can easily supplement this by adding a small amount of water during meal preparation. Ingredients: Chicken, Chicken Liver, Green Beans, Water Sufficient for Processing, Dried Yeast, Tricalcium Phosphate, Kale, Magnesium Proteinate, Potassium Chloride, Choline Chloride, Dandelion Greens, Dried Kelp, Taurine, Zinc Proteinate, Iron Proteinate, Cod Liver Oil, Salt, Niacin Supplement, Vitamin E Supplement, Vitamin A Supplement, Copper Proteinate, Manganese Proteinate, Thiamine Mononitrate, D-Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, Vitamin D3 Supplement, Riboflavin Supplement, Vitamin B12 Supplement, Folic Acid, Sodium Selenite, Biotin. Guaranteed Analysis (as fed): Crude Protein: 15% min Crude Fat: 7% min Crude Fiber: 1% max Moisture: 75% max Dry Matter Analysis: Crude Protein: 60% Crude Fat: 28% Crude Fiber: 4% Pros Cons High-quality animal protein (chicken) Most expensive option ($0.80/oz) Human-grade ingredients Not available in pet stores No filler carbohydrates or gum-based thickeners Food ships frozen and requires thawing Contains dietary fiber and cod liver oil for omega-3s Lower moisture content compared to some canned foods Convenient subscription service 3. RAWZ Salmon Pâté Price: $2.90/5.5 oz cans = $0.53/oz Calories: 198 cal/5.5-oz can = 36 cal/oz Life Stage: All life stages RAWZ Salmon Pâté exemplifies the brand’s commitment to high-quality animal protein with minimal filler ingredients. A significant advantage of this salmon-centric formula is that salmon itself is a rich source of omega-3 fatty acids. The product features a very low carbohydrate content, with the only plant-based ingredients being fenugreek seeds and dandelion greens, which contribute dietary fiber and valuable micronutrients. The moisture content is notably high, supporting feline hydration and urinary health. This quality is offered at a competitive price of $0.53 per ounce. A minor inconvenience with RAWZ is its limited availability in major online retailers and large chain pet stores, which can make sourcing it challenging for some consumers. Another consideration is the food’s inherently high fat content. While cats are physiologically equipped to handle this level of fat, less active felines might be prone to weight gain if portion control is not carefully managed. Ingredients: Salmon, Fish Broth, Fenugreek Seeds, Dandelion Greens, Taurine, Natural Flavor, Tricalcium Phosphate, Potassium Chloride, Choline Chloride, Magnesium Proteinate, Zinc Proteinate, Iron Proteinate, Niacin Supplement, Vitamin E Supplement, Copper Proteinate, Sodium Selenite, Calcium Iodate, Thiamine Mononitrate, Manganese Proteinate, Vitamin A Supplement, Calcium Pantothenate, Riboflavin Supplement, Pyridoxine Hydrochloride, Salt, Biotin, Vitamin D3 Supplement, Vitamin B12 Supplement, Folic Acid. Guaranteed Analysis (as fed): Crude Protein: 11% min Crude Fat: 7% min Crude Fiber: 1% max Moisture: 78% max Dry Matter Analysis: Crude Protein: 50% Crude Fat: 31.8% Crude Fiber: 4.5% Pros Cons High-quality animal protein (salmon) Not widely available in major retail chains Very low carbohydrate content High fat content may require portion monitoring for less active cats Rich in omega-3 fatty acids (from salmon) Good moisture content Affordable price point ($0.53/oz) Contains dietary fiber and valuable micronutrients 4. Raised Right Original Turkey Adult Cat Food Recipe Price: $10.99 for 1 x 16-oz bag = $0.69/oz Calories: 687 cal/16-oz bag = 43 cal/oz Life Stage: Adult maintenance Similar to Smalls, Raised Right’s Original Turkey Adult Cat Recipe is a high-quality fresh cat food delivered frozen. The brand prioritizes simple ingredient lists and single-source proteins. This particular recipe features turkey thigh, heart, and liver as its first three ingredients, representing an excellent nutritional foundation. The carbohydrate content is commendably low, and the inclusion of plant-based ingredients serves distinct health benefits, avoiding unnecessary fillers. The addition of cod liver oil for omega-3 fatty acids is another positive attribute. The primary drawback of Raised Right cat food is its price. As is common with many fresh cat foods, it can be a considerable expense at $0.69 per ounce, making it the second most expensive option on this list after Smalls. The moisture content is also lower than ideal for a wet food, though owners can compensate by adding a small amount of water during serving. The food’s frozen delivery and subsequent thawing requirement can be an added step for busy owners. Ingredients: Turkey Thigh, Turkey Heart, Turkey Liver, Carrots, Blueberries, Organic Spearmint, Cod Liver Oil, Egg Shell Powder, Flaxseed Oil, Organic Dried Kelp, Taurine, Thiamine Mononitrate. Guaranteed Analysis (as fed): Crude Protein: 14% min Crude Fat: 7% min Crude Fiber: 1% max Moisture: 70% max Dry Matter Analysis: Crude Protein: 46.7% Crude Fat: 23.3% Crude Fiber: 3.3% Pros Cons High-quality animal protein (turkey) Premium pricing ($0.69/oz) Very low carbohydrate content Lower moisture content for a wet food Includes cod liver oil for omega-3s Food ships frozen and requires thawing Simple ingredient list with no fillers Suitable for adult maintenance 5. Koha Minimal Ingredient Turkey Stew for Cats Price: $52.56 for 24 x 5.5-oz cans = $0.40/oz Calories: 137 cal/ 5.5-oz can = 25 cal/oz Life Stage: Adult maintenance For budget-conscious cat owners, Koha’s Minimal Ingredient Turkey Stew for Cats stands out as an excellent value. This food is the most economical option on the list at $0.40 per ounce, yet it consistently prioritizes easily digestible protein sources like turkey and turkey liver. The inclusion of green mussels provides a boost of omega-3 fatty acids, beneficial for immune health and inflammation reduction. We also commend the high moisture content of 82%, which contributes to digestibility and hydration. The primary concern with this product is its reported 0% fiber content on a dry matter basis, according to the brand’s website. Despite the presence of fiber-rich ingredients like pumpkin, dandelion greens, and kale in the recipe, the calculated amount likely rounds down to negligible levels. Additionally, the inclusion of xanthan gum, a thickening agent, is present, although it’s not nutritionally necessary for cats and may be used for textural purposes. Ingredients: Turkey, Turkey Broth, Vegetable Broth, Turkey Liver, Porcine Plasma, Dried Egg Product, Ground Chickpeas, Xanthan Gum, Pumpkin, Calcium Carbonate, New Zealand Green Mussel, Salt, Sodium Phosphate, Potassium Chloride, Dandelion Greens, Taurine, Choline Chloride, Parsley, Cranberries, Dried Kale, Turmeric, Iron Proteinate, Zinc Proteinate, Ginger, Fenugreek Seed, Vitamin E Supplement, Thiamine Mononitrate, Copper Proteinate, Manganese Proteinate, Sodium Selenite, Niacin Supplement, D-Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, Riboflavin Supplement, Vitamin A Supplement, Biotin, Potassium Iodide, Vitamin D3 Supplement, Vitamin B12 Supplement, Folic Acid. Guaranteed Analysis (as fed): Crude Protein: 10% min Crude Fat: 5% min Crude Fiber: 1.5% max Moisture: 82% max Dry Matter Analysis: Crude Protein: 55.6% Crude Fat: 27.8% Crude Fiber: 8.3% Pros Cons Most affordable option ($0.40/oz) Reported 0% fiber content on a dry matter basis High-quality animal protein (turkey) Contains xanthan gum (a thickener) High moisture content (82%) Contains New Zealand green mussels for omega-3s Dietary fiber present in ingredients (e.g., pumpkin, dandelion greens) Affordable price point Frequently Asked Questions About Wet Cat Food Is Wet Cat Food Superior to Dry Cat Food? Wet cat food offers distinct advantages, notably its high moisture content, which is crucial for feline hydration and aids in digestion. It is often more palatable for discerning eaters and can be particularly beneficial for cats prone to urinary tract issues. While dry food has its place, a diet primarily composed of wet food, supplemented with dry food, is generally recommended for most cats. What is the Appropriate Amount of Wet Cat Food to Feed My Cat? The quantity of wet cat food to feed your cat is contingent upon several factors, including their age, weight, and activity level. As a general guideline, adult cats typically require approximately 3 to 5 ounces of wet food daily, divided into at least two meals. Consulting your veterinarian for personalized recommendations is always advisable. Can Wet Cat Food Be Left Out All Day? Unlike dry cat food, wet cat food should not be left at room temperature for extended periods. It can spoil rapidly and become a breeding ground for bacteria, posing a health risk to your cat. Any uneaten portions should be refrigerated promptly and discarded if not consumed within a few hours. Establishing a consistent feeding schedule can encourage your cat to finish their meal when served and minimize food waste. Is Wet Cat Food Better for Cats with Dental Issues? The soft texture of wet cat food can be advantageous for cats experiencing dental problems, as it requires less effort to chew compared to dry kibble. Once a cat is suffering from tooth pain, wet food is typically the preferred option. Conversely, dry kibble’s abrasive nature can contribute to cleaning teeth by scraping away plaque and tartar, making it beneficial for dental issue prevention in younger cats. Can Wet Cat Food Contribute to Weight Gain? Wet cat food generally contains fewer carbohydrates than dry food, making it less likely to cause excessive weight gain. However, overfeeding any type of food can lead to weight gain in cats. It is imperative to monitor your cat’s portion sizes and adjust their diet as necessary to maintain a healthy weight. Conclusion Incorporating a nutritious wet food into your cat’s diet can significantly contribute to their overall health and happiness. Our top selection, tuft + paw’s Really Great Cat Food, is lauded for its superior ingredient profile and accessible price point. Smalls Ground Bird and RAWZ Salmon Pâté are also highly commendable alternatives, offering excellent nutrition with differing protein bases to suit your cat’s preferences. Additionally, Raised Right’s Original Turkey Recipe and Koha’s Minimal Ingredient Turkey Stew provide easily digestible proteins and low carbohydrate options. When transitioning your cat to a new food, proceed gradually to ensure a smooth adjustment. With careful consideration and informed choices, you can effectively support your feline companion’s well-being. Post navigation Yesterday’s News Cat Litter: A Beloved Eco-Friendly Option Discontinued, Leaving a Void for Consumers Navigating the Landscape of Feline Food Allergies: A Comprehensive Guide to Hypoallergenic Cat Foods